Naciągnięcie mięśnia często kojarzy się z lekkim urazem, który nie wymaga specjalnego leczenia. Nasze doświadczenie pokazuje jednak, że w wielu przypadkach jest to początek o wiele poważniejszej kontuzji, która może znacząco utrudnić życie pacjenta. Dobrym przykładem jest **naciągnięcie ścięgna w ręce**, które nie tylko wywołuje ból, ale także utrudnia korzystanie z kończyny do pracy, uprawiania sportu, zabawy z dziećmi etc. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu urazowi.
Czym są ścięgna?
Ścięgna to struktury zbudowane z tkanki łącznej, których zadaniem jest przenoszenie siły skurczu mięśni do kości. Mówiąc prościej: bez ścięgien niemożliwe jest wykonywanie jakichkolwiek ruchów, na przykład chwytanie i podnoszenie przedmiotów.
Ścięgna charakteryzują się niską sprężystością, co czyni je podatnymi na różne uszkodzenia. W gabinetach Rehabilitacji ARPwave każdego dnia gościmy pacjentów zmagających się z urazami ścięgien, w tym naciągnięciami, naderwaniami, a nawet zerwaniami. Kontuzje te częściej dotykają kończyn dolnych, choć standardem są również urazy w obrębie rąk, szczególnie w okolicach palców i nadgarstka.
Kontuzje ścięgien – nie tylko naciągnięcie
Naciągnięcie ścięgna w ręce to stosunkowo powszechna kontuzja. Można jej doznać zarówno podczas pracy fizycznej, jak i podczas uprawiania sportu. Wiele osób nie zwraca na to uwagi, zaciskając zęby i akceptując ból, co jest niezwykle nierozsądne. Prozaiczne naciągnięcie ścięgna – czyli jego osłabienie – jest pierwszym krokiem do pogłębienia się kontuzji. Ten uraz charakteryzuje się niewielkim obrzękiem i tkliwością w miejscu urazu.
Poważniejszą kontuzją jest **naderwanie ścięgna**, czyli częściowe przerwanie włókien ścięgna. Towarzyszą mu objawy podobne do naciągnięcia, które są jednak bardziej nasilone.
Groźnym urazem, który może być konsekwencją zlekceważenia łagodniejszych stopni kontuzji, jest **zerwanie ścięgna**, czyli całkowite przerwanie jego ciągłości. Skutkuje to silnym bólem, obrzękiem i pojawieniem się krwiaka, a także brakiem możliwości wykonywania ruchów zależnych od uszkodzonego ścięgna, np. zginania palca, prostowania nadgarstka etc.
Leczenie kontuzji ścięgien to jedna ze specjalizacji Rehabilitacji ARPwave. Pozwól nam sobie pomóc!
Przyczyny naciągnięcia ścięgien ręki
Zdecydowanie najczęstszą przyczyną tego i innych opisanych urazów jest przeciążenie wynikające z nadmiernego wysiłku fizycznego. Zauważamy, że przybywa pacjentów, zwłaszcza wśród osób młodych i w średnim wieku, którzy doznają urazów ścięgien podczas uprawiania sportu, a już szczególnie sportów siłowych. Z reguły łączy ich to, że lekceważą kwestię rozgrzewki i układają plan treningowy bez nadzoru specjalisty.
Naciągnięcie ścięgna w ręce może być również skutkiem urazu mechanicznego, na przykład w wyniku silnego uderzenia w napięte ścięgno. Do takich kontuzji często dochodzi podczas pracy fizycznej oraz uprawiania sportów kontaktowych, jak piłka nożna czy koszykówka.
W grę mogą również wchodzić zmiany zwyrodnieniowe i pogarszające się z wiekiem unaczynienie tkanek, zwłaszcza u osób po 40. roku życia.
Bolące ścięgno? Wypróbuj rehabilitację metodą ARP!
Leczenie
Wybór metody leczenia zależy od stopnia urazu oraz od indywidualnej sytuacji kontuzjowanej osoby. W przypadku zawodowych sportowców często przeprowadza się zabieg operacyjny, co ma na celu jak najszybsze przywrócenie pełnej sprawności kończyny.
U osób uprawiających sport na poziomie amatorskim oraz nieaktywnych fizycznie, w zupełności wystarczy leczenie zachowawcze. Na etapie naciągnięcia ścięgna zalecamy przede wszystkim odpoczynek, stosowanie środków przeciwbólowych np. w formie żelu oraz poddanie się rehabilitacji. Ma ona na celu stymulowanie organizmu do uruchomienia procesów samoleczenia, przyspieszenie rekonwalescencji oraz wyeliminowanie ryzyka pogłębienia się urazu.
Podsumowanie
Wszelkie uszkodzenia ścięgien ręki, w tym naciągnięcia, naderwania i zerwania, są urazami, których nie należy bagatelizować. Rozsądnie jest jak najszybciej podjąć leczenie, które w większości przypadków może się ograniczyć do specjalistycznej, dobrze dobranej rehabilitacji.
Ignorowanie tego typu urazów skazuje nie tylko na ciągłe dolegliwości, w tym ból i ograniczoną ruchomość ręki, ale także może być przyczyną dalszych kontuzji, utrudniać codzienne funkcjonowanie, a długofalowo nawet skazywać na niesamodzielność.
Kompleksowej rehabilitacji, która przyniesie ulgę w przypadku naciągnięcia mięśnia i przyspieszy Twój powrót do zdrowia, możesz się poddać w gabinecie Rehabilitacji ARPwave. Naszym pacjentom proponujemy m.in. amerykańską metodę ARP, która stanowi unikalne połączenie fizjoterapii oraz stymulacji tkanek głębokich, co wyraźnie zwiększa efektywność leczenia.
Umów się na pierwszą wizytę w wybranym gabinecie Rehabilitacji ARPwave w Warszawie lub Konstancinie.
Zajrzyj też do innych artykułów opracowanych przez ekspertów Rehabilitacji ARPwave, z których dowiesz się m.in., czym jest ból neuropatyczny, jakie są najczęstsze przyczyny bólu pleców oraz na czym polega uszkodzenie więzadła strzałkowego kolana, czyli LCL.
https://rehabilitacja-arpwave.pl/naciagniecie-sciegna-w-rece-to-tylko-z-pozoru-lekka-kontuzja